Czym charakteryzują się siatki herpetologiczne?

Herpetologia to jeden z działów zoologii, skupiający się na badaniu oraz ochronie płazów i gadów. W celu ochrony, w określonych miejscach tworzy się tzw. płotki herpetologiczne, które mają na celu ograniczenie przemieszczania się zwierząt oraz zmianę kierunku ich poruszania się. Wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo gatunkom zagrożonym, np. w wyniku prowadzonych inwestycji drogowych.

Dlaczego montuje się siatki herpetologiczne?

Zjawisko ginięcia gadów i płazów bytujących w niewielkim oddaleniu od dróg zostało zaobserwowane przez naukowców już w pierwszej połowie XX wieku i ma ono związek m.in. z sezonowymi wędrówkami tych zwierząt. W naszym kraju najbardziej zagrożone są węże, żółwie błotne i jaszczurki – wraz z wiosną wychodzą ze swych kryjówek i wielokrotnie przekraczają drogi, często w licznych grupach. Drugim powodem jest naturalne używanie tras asfaltowych do normalnej, codziennej aktywności, np. do wygrzewania się. Aby uchronić zwierzęta przed śmiercią wskutek pojawiania się na drogach, używa się środków zaradczych, takich jak opisywane siatki herpetologiczne.  

Budowa siatek herpetologicznych

Elementy te produkowane są najczęściej z wytrzymałej stali ocynkowanej ogniowo, dla zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi, w tym przede wszystkim przed wodą. W zależności od potrzeb jest to również siatka ze stali nierdzewnej oraz plastikowa z drewnianymi słupkami. Najczęściej elementy te mają grubość od 1 do 2 mm, mogą być także dodatkowo pokryte warstwą poliestrową w dowolnym kolorze. Każdy element może zostać dodatkowo oznaczony nazwą inwestora i lokalizacją.

Montaż siatek herpetologicznych

Na sposób zamontowania ma wpływ m.in. ukształtowanie terenu, z jakim mamy do czynienia oraz bytujące na nim gatunki zwierząt. Generalnie tego typu produkty najczęściej powstają z modułów, które można instalować niezależnie od warunków. Łatwo również spajać je z obiektami inżynieryjnymi, ale także stawiać w formie płotków wolnostojących, np. na istniejących nasypach.

Ochrona zwierząt to obowiązek człowieka, który ma ogromny wpływ na kształtowanie środowiska naturalnego wedle swoich własnych potrzeb, a siatki herpetologiczne to jeden ze sposobów na dbanie o najmniejsze, najbardziej bezbronne zwierzęta.

Wróć

©2020 Mostostal-Met Sp. z o.o.

Projekt i wykonanie Net Partners