Drut kolczasty w produkcji ogrodzeń

Drut kolczasty to materiał, który nieodłącznie kojarzy się z grodzeniem pastwisk. Został wynaleziony już w połowie XIX wieku w celu umożliwienia szybkiego ogrodzenia rozległych terenów służących do wypasu bydła. Najbardziej rozpowszechnił się na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie bardzo usprawnił budowę ogrodzeń. Przed wynalezieniem drutu kolczastego płoty powstawały dzięki słupkom wkopywanym w ziemię i mocowanym do nich poprzecznym żerdziom. Tego rodzaju ogrodzenia były nietrwałe, a ich budowa pracochłonna, ponieważ ze względu na ograniczoną długość poprzecznych elementów słupy musiały być wkopywane blisko siebie. Kłopotem było też przygotowywanie i transport odpowiedniej ilości drewna. Lekki drut kolczasty mógł być mocowany do mniejszej ilości słupów, był o wiele wytrzymalszy, a jego użycie tańsze.

Zalety drutu kolczastego zostały z czasem dostrzeżone przez wojskowych i kierujących zakładami penitencjarnymi, w związku z czym z drutu kolczastego zaczęto wykonywać zasieki i płoty w więzieniach i aresztach.

Budowa drutu kolczastego

Drut kolczasty powinien być wytrzymały na warunki atmosferyczne, w tym szczególnie na wodę i wilgoć powodujące korozję.

Dlatego drut, z którego jest produkowany, pokrywa się warstwą cynku. Drut kolczasty powstaje przez zaplecenie krótkich kawałków drutu z obciętymi pod kątem końcówkami. Są one mocowane na długim drucie w regularnych odstępach. Żeby zapobiec przesuwaniu się zaplecionych kawałków, łączy się ze sobą dwa takie druty, splatając je ze sobą w ten sposób, że w gotowym drucie kolczastym na całej długości występują ostre elementy na przemian raz z jednego, raz z drugiego kawałka.

Zastosowanie drutu kolczastego

Tradycyjnie drutu kolczastego używano do grodzenia pastwisk. W myśl obowiązujących dziś przepisów jest to zabronione. Płoty na terenach przeznaczonych do wypasu muszą być bowiem zrobione z materiału, który nie grozi zranieniem zwierząt. Drut może być jednak wykorzystywany do grodzenia łąk czy innych terenów upraw. Drut jest również często używany jako dodatkowe zabezpieczenie ogrodzenia, które umieszcza się nad siatką czy panelem ogrodzeniowym. Trzeba jednak pamiętać, że przepisy zabraniają umieszczania drutu kolczastego niżej niż na wysokości 180 cm.

Wróć

©2020 Mostostal-Met Sp. z o.o.

Projekt i wykonanie Net Partners