Jak powstają siatki tkane?

Produkcja siatek tkanych niewiele różni się od wytwarzania siatek ogrodzeniowych lub technicznych. Podstawą procesu wytwórczego jest bowiem automat, który ma za zadanie tworzenie produktu o określonych wymiarach i kształcie oczek. Jak wygląda to w praktyce?

Podstawa? Drut!

Siatki tkane powstają przy użyciu drutu, zazwyczaj ocynkowanego lub powlekanego warstwą PCV, dla zwiększenia wytrzymałości finalnego produktu, szczególnie przed wilgotnym środowiskiem i promieniami UV. Wprowadzany jest do on do maszyny, która po ustawieniu pożądanych parametrów, wypuszcza określony rodzaj siatki. Ta, zazwyczaj od razu zwijana jest w praktyczne rulony, gotowe do sprzedaży. Jak widać proces ten jest stosunkowo prosty i wymaga „zaledwie” użycia odpowiedniego automatu.

Maszyny do produkcji różnych typów siatek

Automaty do wytwarzania różnego rodzaju siatek są wyposażone w tzw. serwonapęd. Są to konstrukcje składające się z silnika, sterownika i enkodera. Silnik pełni w tym przypadku rolę napędzającą, zaś sterownik odpowiada za określenie kierunku pracy. Endoker to natomiast dwustronnie działający licznik, który kontroluje obroty jednostki napędowej i dostosowuje przemieszczanie się podzespołów. Wszystkie te podzespoły gwarantują doskonałą precyzję powstających elementów, dzięki czemu pomiędzy różnymi partiami produktów nie ma różnic w wymiarach.

Czym różni się proces powstawania siatek tkanych?

Siatki tkane cechują się charakterystycznym rodzajem połączeń pomiędzy drutami, przywodzących na myśl tkaninę. Dzięki temu zespolenia są bardzo trwałe, a jednocześnie elastyczne. Jednym z najbardziej znanych produktów tego typu są siatki Izola, dostępne także w naszej ofercie. Mają oczka o heksagonalnym kształcie, które powstają w procesie zaplatania na przeznaczonej do tego celu maszynie. Używane są w rolnictwie m.in. do przy hodowli zwierząt gospodarskich oraz do wolier dla ptactwa.

Szybka i niezawodna produkcja siatek tkanych odbywa się dzięki wyspecjalizowanym do tego zadania maszynom, które są w stanie produkować nawet 160 m2 siatki na godzinę. 

 

Wróć

©2020 Mostostal-Met Sp. z o.o.

Projekt i wykonanie Net Partners