Właściwości siatek filtracyjnych

Siatki filtracyjne to jeden z rodzajów metalowych siatek technicznych. Wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, między innymi w branży wentylacyjnej i klimatyzacyjnej. Mogą służyć nie tylko do filtracji, ale także segregacji, suszenia czy ochrony przed owadami. Siatki filtracyjne wyróżniają się nie tylko uniwersalizmem zastosowania, ale także wyjątkowymi właściwościami fizycznymi jak znaczna wytrzymałość mechaniczna. Sprawdźmy, co jeszcze warto wiedzieć o siatkach filtracyjnych z drutu?

Wyjątkowe właściwości siatek filtracyjnych

Techniczne siatki filtracyjne wykonywane są z kilku rodzajów drutu. Najczęściej wykorzystuje się drut stalowy i ocynkowany o średnicy od 0.2 do 1.2 mm. Do produkcji siatek filtracyjnych można również użyć drutu miedzianego, mosiężnego, chromowo-niklowego oraz fosforowo-brązowego. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą nie tylko średnicą, ale także wielością oczek. Standardowa szerokość drutu na siatki techniczne to 1000 mm. Siatki filtracyjne to sita tkane, wykonywane najczęściej według splotu płóciennego prostego. Na uwagę zasługują tzw. siatki filtracyjne tresowe o splocie bezoczkowym/holenderskim. Charakterystyczny efekt braku oczek jest wynikiem bardzo bliskiego położenia względem siebie drutów wątku i osnowy. Siatka jest wytrzymała na rozciąganie, stabilna strukturalnie i wydajna. Alternatywą siatek tkanych są siatki cięto-ciągnione o rombowym kształcie oczek. Siatki filtracyjne charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i odpornością przy jednoczesnym zachowaniu lekkości konstrukcji. Elementy są zabezpieczone antykorozyjne i mało podatne na osadzanie się zanieczyszczeń. Metalowe filtry są łatwe w utrzymaniu czystości, nie ulegają siłom ściernym i nie poddają się korozji. Posiadają kwadratowe oczka o jednakowych wymiarach, dlatego materiał jest filtrowany, przesiewany i czyszczony wyjątkowo dokładnie. Warto również wspomnieć, że sita filtracyjne mają elastyczną konstrukcję, dzięki czemu można je dowolnie kształtować w zależności od indywidualnych potrzeb. Nie zaszkodzą im wilgoć, umiarkowanie żrące materiały ani skrajne temperatury. Kolejnymi zaletami siatek filtracyjnych jest dobra plastyczność, obojętność chemiczna, płaska struktura powierzchni i możliwość wielokrotnego wykorzystywania. 

Siatki filtracyjne o uniwersalnym zastosowaniu

Siatki filtracyjne charakteryzują się uniwersalizmem zastosowania. Wykorzystywane są nie tylko w funkcji filtrów, ale także jako sita czy elementy ochraniające wybrane powierzchnie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Metalowe siatki filtracyjne mogą również służyć do ograniczania powierzchni lub zabezpieczania przed owadami, gryzoniami czy płazami. Doskonale sprawdzają się w funkcji przesiewaczy w maszynach rolniczych oraz w postaci sit do rozdzielania materiałów sypkich w branży budowlanej. Siatki filtracyjne wykorzystuje się poza tym w roli osłon w systemach wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i kanalizacyjnych. Tresowe siatki filtracyjne wykorzystywane są z kolei do filtrowania paliw stałych. Zakres ich użytkowania obejmuje nie tylko filtrowanie, przesiewanie i rozdzielanie, ale także klasyfikowanie czy odwadnianie. Siatki o splocie holenderskim można dodatkowo wykorzystywać w przemyśle farmaceutycznym, górniczym i w oczyszczalniach ścieków.

Wróć

©2020 Mostostal-Met Sp. z o.o.

Projekt i wykonanie Net Partners